<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně |
V oblasti správního území ORP Litovel se vyskytují jak přirozené povodně, vyskytující se především v okolí řeky Moravy, tak povodně bleskové.
Za posledních 100 let zasáhlo oblast ORP Litovel celkem 22 významných povodní, 14 zimních způsobených táním sněhu a 8 letních, zapříčiněných srážkovými situacemi.
Vzhledem k umístění zájmového území na bohaté síti vodních toků, zejména Moravy, bylo území ORP postiženo mnoha významnými povodněmi. Dle zaznamenané výšky vodního stavu hlásného profilu v Moravičanech byly nejhorší povodně z roku 1997, 2006 a 2005.
•Červenec 1997 – povodeň z dlouhotrvajících dešťů, zaplavena jižní část obce Červenka, jih a sever města Litovle, způsobené škody na obytné zástavbě (sesuny domu, nebo následné demolice), škody na komunikacích, mostech, průmyslových objektech a zemědělských pozemcích. Zaznamenaný stav 489 cm na hlásném profilu v Moravičanech.
•Březen až duben 2006 - povodeň díky rychlému tání sněhu na horách díky prudkým dešťům a teplých povětrnostních podmínek. Zaplavena jižní část obce Litovel, voda zasahovala i do katastrů obcí Mladeč, Pňovice, Střeň a Náklo. Škody na nemovitostech, zemědělských pozemcích a komunikacích. Zaznamenaný stav 407 cm na hlásném profilu v Moravičanech.
•Březen 2005 – jarní povodeň, voda se vylila z břehů na pole katastrů obcí Mladeč a Červenka, ohrožena byla i jižní část Litovle. Zaznamenaný stav 392 cm na hlásném profilu v Moravičanech.
•V roce 1981 zasáhly povodně místní části Vísku a Chořelice. Ve Vísce voda protékala návsí, Chořelice byly zaplaveny celé. Dále bylo zasaženo území mezi Rozvadovicemi, Unčovicemi a Březovém.
•Povodeň v červenci 1997 – V první polovině července 1997 zasáhla 1/3 území Moravy, Slezska a Východní Čechy rozsáhlá povodeň. Vlivem vydatných srážek v horských oblastech během několika dní spadlo v zasažené oblasti místy až přes polovinu ročního úhrnu. Řeky a jejich přítoky se rozvodnily na úroveň stopadesátileté až pětisetleté vody. Hladina Moravy na vodočtu v Moravičanech vystoupala na 489 cm a průtok dosahoval 625 m3/s. Litovel, kromě náměstí Přemysla Otakara a přilehlých ulic, byla zatopena celá. Rozvadovice, kromě několika domů v západní části obce, byly zaplaveny celé. V Nasobůrkách byly zaplaveny severní ulice směrem na Vísku a souběžná „U Skopalů“ až po komunikaci Alibona – kruhový objezd. Zaplaveny byly zahrady a sklepy, místy přízemí rodinných domů. Tři Dvory byly zatopeny z více jak dvou třetin. Březové bylo zaplaveno celé, kromě návsi v okolí kapličky. V Unčovicích voda zatopila severozápadní část obce směrem na Březové a zemědělské družstvo.
•Povodně v roce 1999 – V roce 1999 se vyskytly dvě povodňové situace, v březnu a v listopadu. Na vodočtu v Moravičanech bylo naměřeno v březnu 175 m3/s a v listopadu 199 m3/s. Nejvážnější rozlití bylo před budovou mlýna ve Vísce, dále rozlití přes pravý břeh Mlýnského potoka na pole mezi Vískou a železničním náspem u stanice Litovel předměstí, zatopení části ul. Nasobůrské v Litovli, zatopení Velkého Pastviska, Šargounu, Karlova a přilehlých lokalit. V neposlední řadě zaplaven levobřežní konec obce Březové.
•Povodně v lednu 2003 – V lednu 2003 vystoupala voda na vodočtu v Moravičanech na 381 cm, průtok dosahoval 271,1 m3/s, v této době se rozlila Malá voda a Mlýnský potok za Vískou, voda se zastavila cca 5 cm od železničního svršku Litovel předměstí. Zaplavena ul. Nasobůrská, na ul. Dukelské zaplaveny zahrádky, dále zatopení Velkého Pastviska, Šargounu a Karlova. Ledová tříšť a spadlé stromy zatarasily Mlýnský potok, došlo k zatopení prostoru Šargounského mlýna, zvažoval se odstřel, ale od toho bylo upuštěno, neboť hrozilo zaplavení obce Březové.
•Povodeň na jaře 2006 – Na jaře roku 2006 byla povodňová událost v Litovli jedna z nejvážnějších a nejrozsáhlejších. Hladina Moravy dosáhla na vodočtu v Moravičanech 407 cm. Došlo k zaplavení ul. Nasobůrská, Kollárova, Vodní, Kosmonautů, Čihadlo, Šargounská, Komárov, Loštická, podjezd Víska – Sobáčov, komunikace Litovel – Šargoun (průjezd uzavřen), zatopena železniční stanice ČD Litovel. Došlo k zahlcení přečerpávací stanice ČOV, pravděpodobně z důvodu odstranění poklopů místní kanalizace. Došlo k uzávěrce silnic Litovel – Nové Zámky – Nové Mlýny – Řimice. Na hrázi ve Vísce hrozilo přelití, proto bylo prováděno navýšení hráze hnojem. Současně byly prováděny opravy a stavba hrází z písku. Přetekla hráz na hlavním toku do ulice Kysucká, ulice byla uzavřena. Bylo řešeno narušení hráze na ul. Nábřežní. Přetekla voda z hlavního toku do ul. Šmakalova, Žerotínova a Hrnčířská – úseky uzavřeny pro dopravu. Z kanalizace prosákla voda na sídliště Vítězná. Z důvodu zaplavení byla uzavřena ulice Palackého včetně budované okružní křižovatky. Byla zatopena místní část Chořelice a Rozvadovice. Tři Dvory byly od východu, směrem od Litovle, ohrožovány vodou, ale do obce se nedostala. Na ohrožených místech byly postaveny pytlové hráze jak na březích toků, tak u nemovitostí občanů. Ke zlepšení situace a postupnému odvolání SPA došlo po 10 dnech povodňových událostí.
•Povodeň v červnu 2010 – Povodňová situace nastala počátkem června 2010. Morava v Moravičanech kulminovala na hodnotě 360 cm s průtokem 177 m3/s. V Litovli hladina dosáhla 3. SPA. Zatopeny byly níže položené objekty v okolí toku a sklepní prostory, ale k významnějšímu rozlití do zástavby města nedošlo. V katastru města mimo zástavbu byly postupně zaplaveny lužní lesy, pole, louky a zahrady. Taktéž infrastruktura nebyla významně zasažena a poškozena.
•V červnu 2013 došlo ve Třech Dvorech k zaplavení areálů firem ADRIANA a ORRERO, po vytrvalém dešti, splachy z polí směrem od Červenky.
Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD
stránka b_druhy_historicke.htm aktualizována: 05.12.2022, publikována: 17.09.2024