Popis území

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Popis území

Správní obvod obce s rozšířenou působností Hranice představuje jeden ze 13 správních obvodů Olomouckého kraje. Řešené území se rozprostírá v nejvýchodnější části kraje a spolu se správními obvody ORP Přerov a Lipník nad Bečvou patří do bývalého okresu Přerov. Na severovýchodě a východě sousedí se správními obvody Odry a Nový Jičín (Moravskoslezský kraj), na jihovýchodě a jihu s SO ORP Valašské Meziříčí a Bystřice pod Hostýnem (Zlínský kraj), na západě a severozápadě s SO ORP Lipník nad Bečvou a Olomouc (Olomoucký kraj).

Z hlediska geomorfologického členění zemského povrchu České Republiky leží oblast na rozhraní mezi Moravskou bránou a Podbeskydskou pahorkatinou a v podhůří Oderských vrchů. Hlavním tokem na území je řeka Bečva se svými přítoky. Bečva je největší levostranný přítok Moravy a jejím největším přítokem je Juhyně. Severovýchodní část území odvodňuje řeka Luha se svými přítoky, která se vlévá do Odry u Jeseníku nad Odrou. SO ORP Hranice se rozkládá na území o rozloze 325,41 km2 s hustotou 103 obyvatel/km2. V 31 obcích správního obvodu žilo k 01.01.2019 34153 obyvatel. Dominantní postavení v tomto směru má město Hranice s necelými 20 tisíci obyvateli. Pouhé tři další obce mají nad tisíc obyvatel (Hustopeče nad Bečvou – 1763, Bělotín – 1849 a Potštát – 1200). Dvacet jedna obcí má počet obyvatel do pěti set.

Celé území se nachází v mírně teplé podnebné oblasti s průměrnou roční teplotou kolem 8 °C a průměrný roční úhrn srážek se pohybuje mezi 700–800 mm. Nadmořská výška území se pohybuje v rozmezí od 250 metrů nad mořem v Hranicích po 502 metrů nad mořem na Potštátsku. Územím regionu prochází od severovýchodu k jihovýchodu výrazný geologický zlom, ve kterém se u Hranic a Teplic nad Bečvou vyskytují minerální prameny. Z hlediska využití ploch lze území charakterizovat jako zemědělskou krajinu. V oblasti je vymezena celá řada maloplošných chráněných přírodních rezervací a památek. Správní obvod Hranice zaujme návštěvníky příjemnou přírodou jako stvořenou pro pěší i cykloturistiku. V oblasti je celá řada přírodních zajímavostí – národní přírodní rezervace Hůrka u Hranic; Zbrašovské aragonitové jeskyně, které jsou od roku 2003 Národní přírodní památkou;

Hranická propast „Macůška“ s dosud zjištěnou hloubkou 289,5 m (včetně suché oblasti, nejhlubší v ČR k 28.6.2006); přírodní rezervace Doubek, Bukoveček a další. Ještě širší spektrum nabízejí místní historické, kulturní a technické památky – městská památková zóna v Hranicích, větrný mlýn ve Skaličce či Partutovicích, lázně v Teplicích nad Bečvou či lovecký letohrádek Kunzov. V obcích se dosud uchovávají tradiční venkovské zvyky této oblasti jako vodění medvěda, stavění máje. Nedílnou součástí života obcí je i fungování místních spolků, které se mimo jiné podílejí na kulturním životě obce.


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Popis území

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_popis.htm aktualizována: 22.03.2019, publikována: 17.09.2024