Činnost a jednání povodňové komise

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Organizační část >

Činnost a jednání povodňové komise

Činnost a způsob jednání komise jsou dány zákonem č. 254/2001 Sb., o vodách a vnitřními předpisy obecního úřadu.

Povodňovou komisi města zřizuje a členy povodňové komise jmenuje ze zákona rada města Moravský Beroun. Funkci předsedy PK vykonává ze zákona starosta obce.  Povodňová komise je složena se zástupců obce a organizací v obci, které jsou způsobilé k provádění opatření, popřípadě pomoci při ochraně před povodněmi.

Komise se schází k projednání potřebných opatření podle povodňové situace, jakož i mimo období povodní ohrožujících její správní území, k projednání organizačních a jiných závažných otázek souvisejících se zabezpečováním ochrany před povodněmi. Komisi svolává a jednání řídí její předseda z vlastního podnětu, z podnětu některého z členů povodňové komise, na žádost povodňové komise ORP a kraje.

Sídlem komise je Městský úřad Moravský Beroun – kancelář starosty. Jednání se však může dle konkrétních okolností svolat i na jiné místo. V případě povodně bude zavedena stálá služba u telefonu na sekretariátě starosty, která bude soustřeďovat všechna hlášení a příkazy pro účely PK, které budou následovně evidovány v povodňové knize.  Zapisováním do knihy bude pověřen člen povodňové komise.

Jednání komise se svolává alespoň 1x ročně, a to nejpozději do 30. 11. běžného roku. Na těchto (mimopovodňových) jednáních se prověřují přípravná opatření, zejména:

stav povodňového plánu správního obvodu obce,

organizační a technická připravenost, včetně spojení,

podněty k realizaci potřebných opatření v zájmu ochrany před povodněmi,

vyhodnocení činnosti v uplynulém období.

V období povodně zahajuje komise činnost při dosažení 2. SPA

přebírá informace od hlásného systému a předpovědní služby,

vyhlašuje a odvolává 2. a 3. SPA,

posuzuje účinnost přijatých opatření,

koordinuje zabezpečovací a záchranné práce,

vyžaduje další pomoc orgánů, právnických a fyzických osob,

dokumentuje a dokladuje průběh povodně.

Členové komise jsou při dosažení 2. SPA povinni oznamovat svou dosažitelnost. Hrozí-li nebezpečí z prodlení, může předseda povodňové komise učinit neodkladná opatření bez svolané povodňové komise.

V případě potřeby je možno vyžádat pomoc organizací a podniků v rámci území Moravského Berouna (síly a prostředky k zajištění protipovodňových opatření).

Není – li možno zvládat potřebné bezpečnostní práce vlastními silami a prostředky, požádá PK prostřednictvím předsedy nebo jeho zástupce o pomoc PK ORP Šternberk, která převezme řízení ochrany před povodněmi v přesně definovaném rozsahu.


Organizační část > Činnost a jednání povodňové komise

   | tisk | nahoru |

stránka c_pk_clenove.htm aktualizována: 20.12.2018, publikována: 21.11.2024