<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika území |
Město Šumperk se rozkládá v malebném údolí řeky Desné, v severozápadní části Olomouckého kraje, severně od úrodné rovinaté Hané a je vstupní branou do nejvyššího pohoří Moravy – Jeseníků. Leží na křižovatce cest k nejvýznamnějším horským základnám – Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také úpatí masívu Kralického Sněžníku. Nadmořská výška je cca 330 m n. m. Celková výměra katastrálního území je 2 788 ha, z toho zastavěná plocha je 176 ha, zemědělská půda 1 311 ha a lesní půda 735 ha.
Ve městě žije k 01.01.2019 26533 obyvatel (údaj MV ČR), takže se řadí na 4. místo v žebříčku populačně největších měst Olomouckého kraje.
Šumperk je i okresním městem, jehož geografické hranice se během historie výrazně měnily. Poslední velkou změnou bylo rozdělení okresu a odtržení jeho severní části, ve které vznikl od roku 1996 okres Jeseník.
Založení města Šumperka nelze přesně datovat, jelikož se nedochovala zakládací listina. Ale vznik města se spojuje s osídlením kolonistů z přelidněného Slezska ve 2. polovině 13. století a s těžbou drahých kovů. Postupně se jeho ekonomická síla začala opírat o řemesla, zejména textilní výrobu. Město bylo královským majetkem, často však zastavovaným nejpřednějším šlechtickým rodům.
Počátkem 16. století přešel Šumperk do trvalého vlastnictví jedné z větví Žerotínů, kteří si zdejší zámek zvolili za rodové sídlo a po požáru Šumperka v roce 1513 město do značné míry zvelebili. Již v roce 1562 se však měšťané z tohoto poddanství vykoupili a Šumperk se stal svobodným královským komorním městem.
Za účast na stavovském povstání ztratilo město královské výsady a v roce 1622 upadlo do područí Lichtenštejnů. Hrůzy třicetileté války poznali Šumperští až v jejím závěru, kdy bylo město několikrát dobyto a pleněno švédskými vojsky. Krátký poválečný rozkvět přerušil požár města v roce 1669 a o deset let později čarodějnické procesy, kterým do roku 1696 padlo za oběť na 25 měšťanů.
Rozvoj plátenictví a zvlášť monopol na výrobu jistého druhu sametu zvaného trip zajišťovaly městu v 18. století skvělou prosperitu. Tato tradice usnadnila v roce 1785 vznik první manufaktury na výrobu manšestru v habsburské monarchii a předznamenala velký rozvoj textilního průmyslu, který zvláště ve 2. polovině 19. století přispěl nebývalému zvelebení města. Pro svou výstavnost byl Šumperk nazýván „malou Vídní“.
Výrazně německý charakter města se změnil po druhé světové válce, kdy došlo k odsunu drtivé většiny jeho obyvatel. Příchod nových osídlenců znamenal krátkou stagnaci města.
O jeho dalším rozvoji však svědčí nárůst počtu obyvatel, který se proti předválečnému stavu zvýšil na téměř dvojnásobek – dnes zde žije cca 26 tisíc obyvatel.
Město Šumperk je zároveň obcí s rozšířenou působností.
stránka b_char.htm aktualizována: 19.06.2019, publikována: 17.09.2024